bergamot.gen.tr https://www.bergamot.gen.tr Bergamot, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bergamot.gen.tr Tue, 21 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sun, 05 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Bergamot Nedir https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 05:49:24 +0000 Bergamot nedir, sedef otugiller grubunda yer alan ortalama olarak dört metre civarında boyu olan ağaç türüdür. Yetiştirildiği yer olarak yani ana vatanı Batı Hindistan olarak bilinir. Bergamot ağacı genel olarak yaprakları Bergamot nedir, sedef otugiller grubunda yer alan ortalama olarak dört metre civarında boyu olan ağaç türüdür. Yetiştirildiği yer olarak yani ana vatanı Batı Hindistan olarak bilinir. Bergamot ağacı genel olarak yaprakları uzun olan ve koyu yeşil olan bir ağaç türüdür. Bergamot ağacının üzerinde bulunan çiçekler ise beyaz renkte ve küçüktür. Meyveleri ise aynı küre veya armut şeklinde görülür. Meyveleri genel olarak boyutları beş veya yedi cm aralığındadır. Meyvelerinin bol etli olan kısmı ekşimsi tadındadır. Kabuklu kısmı ise limona benzer bir renkte sarıdır. Türkiye de genel olarak yetiştirildiği yerler Adana, Hatay ve Mersin illeridir. Bergamot meyvesinin kabuğu sıkıldığı zaman ise bergamot esansı elde ederiz. Sarı renkte, hoş koku veren ve acı tadı olan bir sıvı şeklidir. Genel olarak güzel koktuğu için parfüm sanayisinde kullanılır ve sıkça görebiliriz. Bergamot içinde bulunan öz sıvısında kalsiyum ve sitrik asit elde etme şansımız oluyor ve elde ederiz. Koku özelliği bulunan bergamot meyvesi çay sektöründe de kullanılır. Çaylara ayrıca güzel koku vermesini sağlar. Çay aromasında ki genel olarak Earl Grey diye bilinen ismidir. Bergamot meyvesinin birçok yerlerde kullanıldığı gibi bir diğer kullanıldığı yerde reçel yapımıdır. Bergamot meyvesinden kokulu ve çok güzel tatta reçel elde edilir. Bergamot ismi peki nereden oluşmuştur dediğimizde Türkçe olarak bey armudu olarak bilinen ismi daha sonradan İtalyancaya geçerek adı "bergamotta" olarak değişmiştir. Ardından tekrar isim değiştirerek Fransızcaya geçerek "bergamot" adını yani şimdiki ismini almıştır.

Bergamot bitkisinin faydaları nelerdir
 • Bergamot bitkisi koku vermesi özelliği ile bazı çay ve ilaç yapımında kullanılır.
 • Çok tatlı reçel yaparak insanların şeker ihtiyacını karşılıyor.
 • İnsanlarda oluşan depresyonlarda kullanılırsa depresyona iyi gelecek bitkilerden bir tanesidir. 
 • İnsanların özellikle geceleri uyku sorunu çektiklerinde bu bitkiyi yedikleri zaman uyku sorunları ortadan kalmış olacaktır.
 • Sürekli etrafımızda olan mikroplara karşı birebir etkilidir.
 • İnsanların vücutlarında bulunan böbreklerin daha etkili ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Bergamot bitkisini sıktığımız zaman oluşan hoş kokulu uçucu özellikte bulunan bergamot esansı veya bergamot yağı elde ederiz. Limon ve portakal yerine de kullanabiliriz.

Bergamot yağının faydaları nelerdir
 • Bergamot yağı genel olarak limon kokulu olduğundan limon yerine kullanarak limon tadı alabiliriz.
 • Canlılık hissi verir ve dengeleyici olarak görülür.
 • İnsanların rahatlamasına yardımcı olur. Uyku sorunu olanlar için uyku sorunu giderici olarak görülür.
 • Tıbbi olarak egzama hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılır.
 • Kolonya üretimine yardımcı olur.
Sonuç olarak bergamot bitkisi zarardan çok bir çok faydasını biliyoruz. Bazı meyvelerin yerine kullanıldığını, neler yapılacağını, ve faydaları öğrenmiş olduk. Herkesin yemesi önerilir. Fakat aşırıya kaçırılmaması önemlidir.
]]>
Bergamot Otu https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-otu.html Sun, 02 Dec 2018 04:54:37 +0000 Bergamot otu, Bergamot otu bitkiler aleminin kapalı tohum sınıfında yer almaktadır. Ana vatanı Hindistan olan bergamot otu ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Boyu yaklaşık bir armut büyüklüğünde olan bergamot otunun Bergamot otu, Bergamot otu bitkiler aleminin kapalı tohum sınıfında yer almaktadır. Ana vatanı Hindistan olan bergamot otu ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Boyu yaklaşık bir armut büyüklüğünde olan bergamot otunun çiçekleri küçük ve yaklaşık olarak çapı 5-7 santim arasında değişmektedir. Asıl adı Türkçe'de bey armududur lakin zamanla dilimize Fransızcadan bergamot olarak geçmiş ve kalıplaşmıştır. Bergamot bitkisinden hem yağ hemde çay üretimi yapılmaktadır. Bergamot bitkisinin yaprakları kurutularak çay olarak içilir hoş kokusu ve birçok faydasıyla bilinmektedir. Ayrıca günümüzde birçok çay markası siyah çayların içerisine katarak hoş koku sağlamaktadırlar

Bergamot otu faydaları

Bergamot bitkisinin özel makinelerle sıkılarak yağının elde edilmesi vücudumuzda sinir hastalıklarının vermiş olduğu tahribata ve aynı zamanda depresyona iyi gelerek vücudu rahatlatmaktadır. Bergamot otunun hoş kokusu günümüzde özel parfüm markalarının da asıl tercihi olmuştur. Bergamot çayını sürekli ve düzenli olarak tüketmek uyku problemi olan bireylerin sorunlarını kökten kaldırarak vücudu dinlendirmekte ve bireyi daha rahat hissettirmeye teşvik etmektedir. Bergamot bitkisini günümüzde çoğu yöre halkı hoş kokusu ve şifası sebebiyle bir baharat çeşidi olarak ta kullanmaktadır. Ayrıca bergamot kimya sanayisinde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır

Bergamot otu zararları : Bergamot otunun komplikasyonları ise sık olarak tüketildiği takdirde adet düzensizliği ve rahimde ağrı gelişebilmektedir. Genellikle hastalıkların tedavisi olarak kullanılan bergamot otu kullandığınız zaman beklenmeyen bir yan etki gösteriyorsa zaman kaybetmeden bir uzman hekime görünmeli ve tedavi sürecine en kısa süre içerisinde başlanmalıdır. Düzenli kullanılmak istenirse şayet uzun bir ara kullandıktan sonra bir hafta vücudu dinlendirerek ardından devam edilmelidir
]]>
Bergamot Nerede Yetişir https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-nerede-yetisir.html Sun, 02 Dec 2018 13:52:30 +0000 Bergamot nerede yetişir, denilince akla ilk gelen yer Batı Hindistan'dır. Sedef otugiller familyasından olan bergamot, küçük beyaz çiçekli 4 metre civarında bir ağaç türüdür. Meyveleri sarı renkli, şekli armudu andırm Bergamot nerede yetişir, denilince akla ilk gelen yer Batı Hindistan'dır. Sedef otugiller familyasından olan bergamot, küçük beyaz çiçekli 4 metre civarında bir ağaç türüdür. Meyveleri sarı renkli, şekli armudu andırmaktadır.

Bergamot nerede yetişir, derken bu meyvenin Türkiye'de yetiştiği yerleri atlamak tabi ki de olmaz. Türkiye'de Bergamot nerede yetişir, denildiğinde akla ilk sıcak güney bölgemizin şehirleri olan, Antalya, Adana, Hatay ve Mersin gelmektedir. Her mevsim yeşil kalan, hoş kokulu, ekşimtrak lezzitli olan bu meyvenin ilk ismi Türkçede "Bey Armudu"dur. Günümüzde bazı yerliler "ağaç kavunu" da demektedir.

Bergamot nerede yetişir öğrendikten sonra kullanım alanlarına bir göz atalım.Araştırmalara göre, doğal antioksidan etkiye sahip olan bu meyve, kanser, diyabet, kalp damar hastalıkları ve kemik erimesi gibi hastalıklara karşı iyi gelmektedir.Ayrıca şekeri dengelediğide araştırmalar dahilindedir. Çaya lezzet ve koku olarak, ilaçlarda, kozmetikte sektöründe ve bazen de sofralarımızda reçel olarak  kullanılmaktadır.

Bergamotun yararları:
 • Sakinleştirici etkisi nedeniyle strese doğrudan etki etmektedir.
 • Araştırmalara göre, kolestrolü dengelediği için kalp sağlığına iyi gelmektedir.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanserin bir numaralı düşmanıdır.Bergamot nerede yetişir ve nerelerde kullanılırsa oralarda sağlık vardır aslında.
 • Deri hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Kafein oranı siyah çaya göre düşük olduğundan, vücuttaki suyu korumaktadır.
 • İçeriğinde bulunan florür diş sağlığına destekleyici etki eder.
 • Vücuttaki suyu dengelediği için böbreklerin çalışmasındaki düzende büyük payı vardır.
 • Vücuttaki mikropları öldürür böylelikle grip içinde etkili bir ilaçtır.
Bergamotun yan etkileri

Oldukça etkili faydaları olan bu bitkinin, fazla tüketiminde kadınlarda rahim ağrılarına ve adet düzensizliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar bergamot bitkisinin 1 hafta kullanılıp 1 hafta ara verilmesi gibi aralıklarla kullanımını daha uygun bulmaktadır.
]]>
Bergamot Aromalı Yeşil Çay https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-aromali-yesil-cay.html Mon, 03 Dec 2018 08:50:48 +0000 Bergomat aromalı yeşil çay, yeşil çay sevenler ve yeşil çayın kendi doğal tadını acı bulanların tercih edeceği bir modeldir. Bergomat çayın hem aromasını hem de faydalarını artırmaktadır. Bir çok çay içerisinde bergoma Bergomat aromalı yeşil çay, yeşil çay sevenler ve yeşil çayın kendi doğal tadını acı bulanların tercih edeceği bir modeldir. Bergomat çayın hem aromasını hem de faydalarını artırmaktadır. Bir çok çay içerisinde bergomat kullanılabilmektedir. Bergomat bitkisinin anavatanı Hindistan olmaktadır. Ancak Türkiye'de de yetiştirilmektedir. Ülkemizde Hatay, Adana ve Mersin illerinde yetiştirilmektedir. Küçük ve beyaz çiçeklere sahiptir. Boyu ortalama 5 ile 7 cm arasında değişen bir bitkidir. Biraz limonu anımsatan bir görüntüsü bulunmaktadır. Yeşil çay bildiğiniz gibi artık herkes tarafından bilinen bir bitkidir. Bundan 15 sene öncesinde biraz daha nadir kullanılan bir çay olan yeşil çay, günümüzde artık birçok kişinin tercihi haline gelmiştir. 

Bergomat aromalı yeşil çay faydaları

Uzak doğu kültüründe çok sık tüketilen bir çay türüdür. Bergomat aromalı yeşil çay yakın dönemde yavaş yavaş kendisini gösteren çay türlerinden olmaktadır. İkisinin karışımından çok daha güçlü faydalar ortaya çıkmaktadır. 
 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin temizlenmesine destek olmaktadır. Toksinlerin temizlenmesi ile yaşlanma etkileri yavaşlamaktadır. Ayrıca sigara ve alkol kullanıyor iseniz Bergomat aromalı yeşil çay bu maddelerin zararlı etkilerini minimize etmenize yardımcı olacaktır. 
 • Devamlı tüketildiği zaman vücutta yağ birikiminin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede vücutta meydana gelen yorgunluk hissinin bir nebze önüne geçilmiş olacaktır. Kolesterol ve yağ değerlerinin düşürülmesine yardımcı olur. 
 • Diş ve diş eti sağlığı için önemli faydaları bulunmaktadır. 
 • Sindirim problemi yaşayanlarda sindirimi düzenlemeye yardımcı olmaktadır. 
 • Bu çay ile yapılan maskeler cilde canlılık vererek kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilmektedir. Ayrıca makyajın yüzde oluşturduğu zararlı etkilerinde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 
Bergomat aromalı yeşil çay tüketimi

Günlük olarak iki fincan tüketebilirsiniz. Kaynamış olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı Bergomat aromalı yeşil çay koyarak 10 dk bekletin ve süzdürün ikinci fincanı doldurana kadar demlenmeye devam etmesin. Bu şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlandırıcı koymanıza gerek yoktur. 
]]>
Bergamot Ağacı https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-agaci.html Tue, 04 Dec 2018 05:32:58 +0000 Bergamot Ağacı, Turunçgiller familyasının çok bilinmeyen bir ağacı da Bergamot ağacıdır. Ilıman iklim kuşağında yetişen bu ağaç Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin çoğunda yetişir. Ayrıca Fildişi sahillerinde ve
Bergamot Ağacı, Turunçgiller familyasının çok bilinmeyen bir ağacı da Bergamot ağacıdır. Ilıman iklim kuşağında yetişen bu ağaç Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin çoğunda yetişir. Ayrıca Fildişi sahillerinde ve Gine'de bol miktar da yetiştirilmektedir. Bergamot ağacı limon ağacının bir benzeridir. Meyveleri limona benzemekle birlikte kabuk yüzeyi biraz daha pürüzlü ve biraz armuta da benzer. 

Bergamot ağacı yaklaşık 1 metreye ulaştığında meyve vermeye başlar ve 2 metreye kadar uzar. Meyveleri portakal büyüklüğünde olan Bergamot ağacı meyvesi yeşil limon sarısı, esansı güzel kokulu bir ağaç olup, meyve suyu üretiminde kullanımına pek rastlanmaz. Ülkemizde özellikle Antalya ve Muğla civarında yetiştiriciliği yapılmakta ve istenildiğinde evlerde saksı içinde, seralarda ve diğer şartları uygun olan alanlarda  yetiştirilebilir.

Yapılan araştırmalar turunçgillerin anavatanının Çin olduğunu göstermektedir. M. S 1000'li yıllarda turunç ağaçların bir çoğu batı Dünya'sına tanıtılmış, Çin'den getirilen ağaçlar Akdeniz kıyılarında yetiştirilmiştir. Esasen Bergamot isminin ülkemiz sınırları içinde bulunan Bergama bölgesi ile doğrudan ilişkisi vardır. 16. yüzyılda Osmanlı tüccarlarının bu ağacı Bergama bölgesinde yetiştirmeye başlamaları isminin Bergamot olmasına neden olmuştur. Fakat bir çok Osmanlı tıp kitabında ağaç kavunu, narenç gibi isimleri ile anılır. Daha sonra bu isim birçok dilde Bergamot olarak bilinmiştir.

Bergamot nasıl tüketilir, Bergamot normal turunçlar gibi olmasına rağmen dilimle meyve içeriğinin tadı; acı ve ekşi karışımıdır. Bu nedenle direkt yenmesi zordur. Bu nedenle insanlar suyundan faydalanırlar. Meyveleri  6-7 cm. çapında olup, limon sıkar gibi sıkılarak suyu çıkarılabilir. Bununla birlikte kabuğundan elde edilen bergamot yağı ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Elde edilen bergamot yağından sitrik asit ve kalsiyum sitrat elde edilir. Elde edilen sıvılar parfüm endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bergamot Ağacı meyvesi kullanım alanları; siyah çay içine karıştırılan bergamot kabukları size başka bir boyuta geçirecektir. Bununla birlikte kabuğundan elde edilen esans bir bardak çay içine birkaç damla damlatıldığında hoş kokusu size büyüleyecektir. Eskiden bergamot meyvesi tıp alanında kullanılırdı. Özellikle soğuk algınlıklarında kullanılırdı. Bununla birlikte Bergamotun esansının koklanması solunum hastalıklarının iyileşmesine, nefes yolu ile bulaşan bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılırdı. Bergamot çiçeğinin koklanması bulaşıcı hastalıklardan korunmak için önemli bir önleyicidir. Ayrıca bergamot yaprağı çiğnemek ağız içinde ki kötü kokuların yok olmasına neden olacaktır.

Günümüzde bergamot kokusu kullanım alanları ise, siyah çayların buruk tadını değiştirmek, koklayarak nefes yollarının açılmasını sağlamak için sağlık amacıyla kullanıldığı gibi mide hastalıklarının iyileştirilmesinde, güç verici macunlar yapımında, yüksek C vitamini içerdiğinden iştah açıcı ilaçların içinde ve sindirim sisteminin çalıştırılmasında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
]]>
Bergamot Çayı https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 15:29:10 +0000 Bergamot çayı, hem tadı ile hem de verdiği faydalar ve yararlar ile içilmesi gereken ve tadına bakılması gereken bir çaydır. Eğer çayı çok seviyorsanız ve her zaman bulduğunuzda içiyorsanız bergamot çayı sizin için iyi bi Bergamot çayı, hem tadı ile hem de verdiği faydalar ve yararlar ile içilmesi gereken ve tadına bakılması gereken bir çaydır. Eğer çayı çok seviyorsanız ve her zaman bulduğunuzda içiyorsanız bergamot çayı sizin için iyi bir çay türüdür. Bergamot çayının kendine özgü, ince, hoş bir tadı vardır. Bergamot otu yaklaşık 4 metreye kadar ulaşabilen boylara sahiptir. Dünyada çok sevilen ve popüler olan bir çay türü olduğu bilinmektedir. Bergamot çayının diğer adları oswego çayı veya arı balsamı olarak da bilinmektedir. Bergamot çayı soğuk veya sıcak olarak da tüketilebilmektedir. Bergamot çayı şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlara şifa olabilme özelliğine sahiptir.

Bergamot çayı faydaları;
 • Bergamot çayının iyice demlenmiş halinin baş ağrısını alma özelliği vardır.
 • Eğer hastaysanız ve öksürük, mide bulantısı gibi sorunlarınız varsa bergamot çayı bu sorunlara iyi gelecektir.
 • Çayını içmek yemekten sonra oluşan şişkinliği, hazımsızlığı ve sindirim sorunlara iyi geldiği bilinmektedir.
 • İdrar sökücü özelliğe de sahip olduğu bilinmektedir.
 • Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir.
 • Böbreklerin çalışma şeklini düzenler.
Bergamot çayı yan etkileri;

Her şeyin fazlası zarar diye bir söz vardır. Bergamot çayının da fazlası zarardır. Bergamot çayını fazla almak yan etkilere sebep olabilir. Bunlardan bir kaçı;
 • Rahimde kasılmalar oluşması 
 • Adet olayının düzensizleşmesi
Bunun gibi belirtilere sebep olabilmektedir. Bu yüzden aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Bergamot çayı hazırlanışı;

Bergamot çayı da tıpkı normal çay gibi hazırlanmaktadır. Kaynamakta olan suya bir kaç çay kaşığı kadar bergamot atarak bunu kaynatın. Daha sonrasında ocaktan aldıktan sonra 5 dakika dinlenmesini bekleyerek içebilirsiniz.
]]>
Bergamot Meyvesi https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-meyvesi.html Tue, 04 Dec 2018 16:34:29 +0000 Bergamot meyvesi: Aslında pek fazla bilinip yemek için tercih edilmeyen bir meyvedir. Fakat oldukça farklı alanlarda kullanılan kendine özgü hoş bir koku ve aroması olan c vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Anava Bergamot meyvesi: Aslında pek fazla bilinip yemek için tercih edilmeyen bir meyvedir. Fakat oldukça farklı alanlarda kullanılan kendine özgü hoş bir koku ve aroması olan c vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Anavatanı Hindistan'dır ve Türkiye'de hatay adana ve Mersin'de daha çok yetiştirilmektedir. Bergamot meyvesi ismini, Türkçede bey armudu kelimesinin bozularak Fransızca bergamote kelimesine dönüştürülerek şekillenip almıştır.

Bergamot meyvesi: Bitkiler alemin kapalı tohumlar bölümünün iki çenekliler sınıfının sapindales takımının, sedef otgiller ailesinden bir canlıdır. Çiçekleri genellikle küçük ve beyaz olarak açmaktadır. ilk çiçek açtığı dönemde yetiştirildiği bahçede parfüm sıkılmışçasına hoş ve etkili ferah bir koku yaymaktadır. Bergamot meyvesi boyutu genellikle 5 ile 8 cm civarındadır. bergamot meyvesi küre gibi yuvarlak veya armudu andıran şekillerdedir. Yeşil renkli olan bergamot meyvesi kekremsi ve keskin bir tada sahiptir. Tadı da greyfurtu andıran acı bir meyvedir. Bu nedenle günlük tüketim için pek fazla tercih edilmez. Genellikle farklı amaçlar için yetiştirilip kullanılır.

Bergamot meyvesinin kullanıldığı alanlar
 • Reçel yapımında kullanılır
 • Çay üretiminde çaya aroma verici olarak kullanılır
 • Parfüm sanayisinde kullanılır
 • Yağı çıkarılarak çeşitli yerlerde kullanılır
 • Öz suyu alınarak kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir.
Bergamot meyvesi kullanım alanları yukarıda sayıldığı gibi çeşitli kullanım alanlarından ibarettir. Yemek için çok fazla tercih edilmeyen bir meyve olmasının yanında yine de hiç yenilmiyor anlamına gelmez ve bazen, çok ve bilinçsiz tüketimi sonucunda yan etkileri olabilir. Bunlar ise özellikle bayanlarda rahim kasılmalarına neden olduğu için, hamile kadınlar tarafından tüketilmemesi gerekir ve kadınlarda çok tüketim sonucunda adet düzensizliği oluşabilir. Bergamot meyvesi hakkında bütün bilgileri öğrenerek bilinçli tüketilmesi sonucunda ise oldukça faydalı bir bitkidir.
]]>
Bergamot Aroma https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-aroma.html Wed, 05 Dec 2018 09:35:30 +0000 Bergomat aroma, Bergamot sedefgiller ailesine mensup bir bitkidir. Etrafa yaymış olduğu o eşsiz koku hem tıbbi olarak hem de güzel koku olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Özelikle bergamot bitkisi çaylarda kullanılmaktadır. Ç Bergomat aroma, Bergamot sedefgiller ailesine mensup bir bitkidir. Etrafa yaymış olduğu o eşsiz koku hem tıbbi olarak hem de güzel koku olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Özelikle bergamot bitkisi çaylarda kullanılmaktadır. Çaya hem ayrı bir tat hem de ayrı bir koku katarak kişinin daha zevkli ve keyifli bir şekilde çay içmesini sağlar. Oldukça faydalı bir bitki olan bergamot bitkisi sarımsı yeşilimsi bir renge sahiptir. Genel olarak esans kokusu olarak ve çaya katılarak eşsiz bir aroma katmak için kullanılan bergamot bitkisi artık ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. İlaçlara katılan bergamot aroması ile ilaç kullanmak bir nebze de olsa kolaylaşır.

Bergamot aroması kişiler tarafından oldukça tercih edilen bir bitkidir. Çünkü bergamot aroması kişiye hem huzur hem de ferahlık sağlar. Kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Uyku problemi olan kişilerin sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca mikroplara ve bakterilere karşıda oldukça etkili olan bu bergamot bitkisi böbreklerin de iyi ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bergamot aromasının kullanım alanları:

Bergamot aroması oldukça hoş bir kokuya sahip olduğu için parfüm, kolonya, esans ve deodorant gibi kozmetik ürünlerinde kullanılır. Bunun yanında bergomat bitkisinden reçel ve ilaç yapılmaktadır. Ayrıca geceleri uyuyamıyorum diyenler ya da sık sık uykusunun bölündüğünü söyleyen kişiler için bergamot aroması oldukça önemlidir. Hem kişinin rahatlamasına hem de kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca cilde iyi gelerek egzama tedavisinde kullanılır.

Bergamot aroması sadece yukarıda belirtiğimiz alanlarda kullanılmaz. Bu maddelerin dışında böcek ısırmaları sonucunda, yağlı ciltlerin tedavi edilmesi için, sürekli çıkan sivilce ve akne tedavisinde, sistit ve kadınların vajen bölgesinde meydana gelen kaşıntılar da kullanılabilir. Bergamot aromasının toksik özelliği kişiden kişiye değişik etkiler yapsa da kişinin zinde kalmasını sağlar. Ayrıca bunun yanında kişinin iştahının açılmasını sağlar.
]]>
Bergamot Aromalı Çay https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-aromali-cay.html Thu, 06 Dec 2018 05:08:22 +0000 Bergamot Aromalı Çay, adana, mersin, hatay bölgesinde yetişen meyvedir. Bergamot bitkisi çaya katılır ve hoş kokulu aromasıyla sevilatılırki çayı olur. Bergamot sedefgiller ailesine ait olan bitkidir ve meyve tohumları kapalıdı Bergamot Aromalı Çay, adana, mersin, hatay bölgesinde yetişen meyvedir. Bergamot bitkisi çaya katılır ve hoş kokulu aromasıyla sevilatılırki çayı olur. Bergamot sedefgiller ailesine ait olan bitkidir ve meyve tohumları kapalıdır. Bergamotun tohum kabuğu bir çok alanda kullanılır. Bergamot meyvesinin çiçekleri küçük ve beyaz renklidir. Bergamot hem çay olarak hemde bitki yağı olarak tüketilir. Bitki çayı olarak tüketildiğinde depresyon ve sinir hastalığına iyi geldiği için devamlı tercih edilir. Güzel kokulu olduğu için kozmetik içinde parfüm ve ilaç içinde de kullanılır. Bergamot güzel aroma kokulu meyve olduğundan diyet yapan kişi için bitki çayı olarak içilmesi sağlıklı olur. Bergamot ağacı yaprağını dökmez. Yaprak dalında toplanır ve güneşte kurutulur. Bitki çayı olarak yaz ve kış ayında sevilerek tüketilir. Bergamot aromalı çay düzenli içilmesi bir çok sağlık problemine iyi gelir. Bergamot çayı normal çay gibi yapılır. Kaynar suyun içine bir tutam bergamot bitkisi atılır ve çay dinlenmeye bırakılır. İsteğe göre başka bitkiler ile karışım yapılabilir.

Bergamot aromalı çayın faydaları
 • Bergamot aromalı çay hoş kokulu bitki çayı olduğu için günümüzde sevilerek tüketilir. Bergamot çayının vücuda faydası çoktur. 
 • Kişinin kemik gelişimini sağlar ve kemik erimesini önler.
 • Her türlü kanser riskini azaltır. 
 • Diyabet ve obezite hastası için faydalı olur. 
 • Yüksek kolesterolü düşürür.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Depresyona iyi gelir.
 • Korku, sinir, stres gerginliğe iyi gelir.
 • Sağlıklı kilo vermeyi sağlar. 
 • Diyet yapan kişi için hızlı kilo verdirir.
 • Diş sağlığını korur. 
 • Mide ağrısını keser ve mideyi rahatlatır.
 • Vücuda yüksek enerji verir.
 • Vücut ateşini düşürür.
 • Vücut titremesini önler.
 • Kalp sağlığını ve vücut sağlığını korur. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cilt ve saç bakımı yapar. 
 • Soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Grip, nezle, soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Baş ağrısını giderir. 
 • Kabızlığı önler.
 • Bağırsak iltihabını söker ve bağırsak içindeki mikrop, bakterinin dışkı ile atılmasını sağlar.
]]>
Bergamot Bitkisi https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-bitkisi.html Thu, 06 Dec 2018 23:23:48 +0000 Bergamot bitkisi, Ana vatanı Batı Hindistan olarak bilinir. Türkiye'de de birçok şehirde yetişmekte ve ihraç edilmektedir. Türkiye'de özellikle ılıman ve nemli bir iklime sahip olan Adana, Antalya, Mersin ve Hatay bölgelerinde yeti Bergamot bitkisi, Ana vatanı Batı Hindistan olarak bilinir. Türkiye'de de birçok şehirde yetişmekte ve ihraç edilmektedir. Türkiye'de özellikle ılıman ve nemli bir iklime sahip olan Adana, Antalya, Mersin ve Hatay bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bergamot bitkisi armuda benzer bir bitkidir. Küçük çiçekleri ve beyaz renkte meyveleri vardır. Yaprakları uzun koyu yeşil renkte boyları ise 3-4 metreyi bulmaktadır. Bergamot bitkisinin yaprakları kurutularak elde edilen çay hem yeşil çay olarak hazırlanıp içilmekte hemde siyah çaya aroma katan hoş kokulu bir çaydır. 

Bergamot bitkisinin faydaları

Bergamot bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Bazı yörelerde baharat olarak kullanılmakta ve reçeli yapılmaktadır. Ayrıca bergamot bitkisi insanlarda vücut direncinin artmasına yardımcı olur, depresyonda olan bir kişiyi sakinleştirir ve rahatlatır. Sindirime yardımcı bir bitkidir, cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir,  uyku problemi yaşayanlar da çay olarak tükettiklerinde faydalı olur. Ayrıca Bergamot bitkisi güzel kokusundan dolayı kolonya ve parfümlerde de kullanılmaktadır. Bergamot bitkisinden yapılan çay baş ağrısına, mide problemlerine, grip hastalığına ve öksürüğün geçmesine de yardımcı olur.

Bergamot bitkisinin zararları

Bergamot  bitkisi de diğer tüm bitkiler gibi bilinçli ve dozunda kullanılmadığı taktirde faydadan çok zarar verir.  Bu nedenle de özellikle bitki çayı olarak tüketilecek ise çok dikkat edilmesi gerekir. Hamile ve süt veren annelerin doktora danışmadan kullanmamaları gerekir. Bunun dışında kadınlardaki adet düzensizliği de sebep olmaktadır. Bergamot bitkisi siyah çaya katılıp demlendiģinde hoş bir koku ve  çaya ayrı bir lezzet katmaktadır. Farklı şekillerde kullanılacak ise çok dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. 
]]>
Bergamot Yağı https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 23:43:59 +0000 Bergamot yağı, kullanılması gereken ve insanlar için çok fazla yararı olan bir yağ türüdür. Bergamot yağı güzel bir kokuya sahip olduğu için esans olarak da kullanılabilmektedir. Bergamot yağı insan vücudunda oluşan kasıl Bergamot yağı, kullanılması gereken ve insanlar için çok fazla yararı olan bir yağ türüdür. Bergamot yağı güzel bir kokuya sahip olduğu için esans olarak da kullanılabilmektedir. Bergamot yağı insan vücudunda oluşan kasılmaların önlenmesini sağlar ve ayrıca sindirime yardımcı olduğu bilinmektedir. Bergamot yağı bergamot ağacından elde edildiği bilinir. Bergamot uzun yıllar boyunca insanlarda oluşan sorunlar için hep tedavi veya düzeltilmesi için kullanılmış bir yağdır. Bergamot yağı şifalı bir yağdır.

Bergamot yağı faydaları;
 • Bergamot yağı bilindiği üzere hoş ve güzel bir kokuya sahiptir. Esans olarak kullanılabilir. Ya da çoğunlukla aroma terapi olarak da kullanılmaktadır. Bergamotun kokusu bir narenciye kokusuna benzemektedir. Bu kokuya benzeme özelliğinden dolayı depresyon, stres gibi olaylara iyi ve faydalı gelmektedir. Herhangi bir yerin kokusunu güzelleştirmek ve hoş bir kokuya sahip olmasını sağlamak için bergamot yağını kullanmak sizin iyi bir seçim olabilir.
 • Bergamot yağı ciltler için de kullanılabilmektedir. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Veya ciltteki yağı azaltıp siyah nokta ve sivilcelerin çıkmasını önleyip ayrıca ciltte bulunan sivilce ve siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ateşli hastalıklarda ateşi düşürmektedir. Banyo suyuna ekleyip banyo yapmak ateşi biraz da olsa azaltabilir. Ateş yapan hastalığın tedavisi için de kullanılabilir.
 • Bergamot yine bilindiği üzere hoş, iyi ve güzel bir kokuya sahip olduğu için ağız içinde oluşan yaralar ve ağız kokusu için de kullanılabilir.
 • Sindirime yardımcı olarak daha kolay sindirim yapılmasını sağlar.
 • Baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrıları gibi ağrıların geçmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Dezenfektan özelliğe sahiptir. Bergamot yağında bulunan bazı bir kaç bileşen dezenfekten görevi gördüğü bilinmektedir. Virüs, mikrop veya mantar gibi sorunların gelişmesini önler bu özelliğiyle hem hastalıklardan hemde enfeksiyonlardan bizi korur.
Bergamot yağının zararları ve yan etkileri;
 • Bergamot fototoksik bir özelliğe sahip olduğu için kullandıktan sonra güneşe çıkmayın.
 • Bergamot yağının yoğunlaştırılmış halini formunu cildinize sürmeyin çünkü yanıklara ve başka cilt sorunlarına sebep olabilir. Bergamot yağını yumuşatıcı yağlarla beraber kullanın.
Bergamot yağı kullanım alanları;
 • Sinek ısırması 
 • Kaşıntı gibi cilt sorunlarda
 • Depresyon sorunlarında 
 • Yağlı cilt ve sivilce sorunlarında
]]>
Bergamot Aromalı Siyah Çay https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-aromali-siyah-cay.html Fri, 07 Dec 2018 18:19:37 +0000 Bergamot çayı, bergamot bitkisin yapraklarını kurutularak yapılır ve sağlıklı olduğu kadar bir o kadar da lezzetlidir. Soğuk yada sıcak tüketilmesinde sakınca yoktur. Tamamen damak zevkinize kalmıştır. İnsanların birçoğu Bergamot çayı, bergamot bitkisin yapraklarını kurutularak yapılır ve sağlıklı olduğu kadar bir o kadar da lezzetlidir. Soğuk yada sıcak tüketilmesinde sakınca yoktur. Tamamen damak zevkinize kalmıştır. İnsanların birçoğu bu içeceği lezzetten ziyade faydaları içinde içmektedir. Eski zamanlarda Amerika kıtasının yerli kavimleri şifalı bitki olduğunu varsayarak tüketmeye başlamışlardır. Pembe, mor, beyaz ve kırmızı gibi renkleri farklılık gösterebilir,

Bergamot çayı faydaları

Bu bitkinin insan sağlığına etkisi; buharını solumak baş ağrısının özellikle sinizütü hafifletir. Öksürük,grip ve mide bulantısı, mide ağrılarına iyi gelir. Ayrıca ateş düşürücü ve idrar sökücü olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Bergamot çayı yapımı

Bergamot çayı aynı normal çay gibi hazırladığımız gibi hazırlayabiliriz. Kaynayan suya bir kaç çay kaşığı bergamot yaprağı atalım ve demlenmesini bekleyelim. Ateşin üzerinde aldıktan sonra içmeden önce 5 dakika kadar soğumasını bekleyelim .Bergamot çayına daha fazla aroma katmak için bal veya birkaç damla limon suyu ekleyebiliriz. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli bir tada sahip olacaktır. Sonunda çayımızı keyifle yudumlayabiliriz. Ek olarak çayımıza bal veya limon katarsak lezzeti arttığı gibi faydası da bir o kadar artacaktır.

Bergamot çayı yan etkileri

Her şey de olduğu gibi bergamotlu siyah çaylarda çok tüketildiğinde bazı yan etkileri bulunmaktadır. Örneğin rahim sıkışmaları ve adet düzensizlikleri gibi dolayısıyla fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Hamilelerin çok kullanmaması tavsiye edilir.

]]>
Bergamot Esansı https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-esansi.html Sat, 08 Dec 2018 01:34:25 +0000 Bergamot Esansı, Uçucu yağlardan biri olan bergamot esansı, kadın parfümlerinin %35'inde erkek parfümlerinin %50'sinde üst nota olarak kullanılan bir esanstır. Üstelik ticari marka değeri olan tüm parfümlerde bergamot Bergamot Esansı, Uçucu yağlardan biri olan bergamot esansı, kadın parfümlerinin %35'inde erkek parfümlerinin %50'sinde üst nota olarak kullanılan bir esanstır. Üstelik ticari marka değeri olan tüm parfümlerde bergamot esansı kullanılmaktadır. Canlandırıcı bir kokusu olan bergamot esansı, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bergamot esansı fototoksik bir yağ olması sebebi ile cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkılırsa o bölge üzerinde renk değişimi ve dalgalanma yaratmaktadır. Bergamot esansı koku verici etkisi ile kullanılmak istendiğinde direkt olarak değil sabit bir yağda seyreltildikten sonra kullanılmalıdır. Uçucu yağlardan biri olan bergamot esansının, sinir sistemi üzerinde ferahlatıcı, sakinleştirici, stres azaltıcı, ağrı hafifletici, zihin açıcı, yara önleyici, sindirim ve solunum sistemlerini düzenleyici, cilt ile ilgili akne, egzama gibi hastalıkları iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Bergamot esansı nedir

En güzel kokulardan biri olan bergamot esansı, tıp sektöründe ve kozmetik endüstrisinde bolca kullanım alanına sahiptir. Bergamot esansı vücuttaki hormon salınımını olumlu yönde etkileyip metabolizmayı harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bergamot esansının içeriğinde bulunan alfa-pinen isimli bir madde doğal bir antidepresan ve uyarıcı özelliğe sahiptir.

Bergamot esansı içerisinde bulunan flavonidler, sinirleri yatıştırması sebebi ile uykusuzluğa çok iyi gelmektedir. Güçlü fizyolojik bir etkiye sahip olan bergamot esansı dahili kullanımlarda zehirlenmeye harici kullanımlarda ise cilt üzerinde alerjiye yol açabilmektedir. Bergamot esansı kesinlikle göz ile temas ettirilmemesi gereken bir yağdır. Antimikrobik özelliği bilinen bergamot esansı, mikropları öldürdükten sonra uçucu özelliği sebebi ile ortamdan uzaklaşması sebebi ile herhangi bir iz bırakmaz.

Bergamot esansı nerelerde kullanılır

Bergamot esansı aromaterapi yağ olarak da kullanılmaktadır. Bir koku tedavisi olan aromaterapi de bergamot esansı, güzel kokusu sebebi ile buhurdanlıklarda alttan bir mum yakılarak ısı etkisi ile kullanılabildiği gibi,  küvette ki sıcak suya damlatılarak rahatlatıcı etkisinden faydalanılabilir.

Koku özelliği ile en çok tercih edilen uçucu yağlardan biri olan bergamot esansının kalitesi içerisinde bulunan uçucu yağ oranına göre belirlenmektedir. Deneyimli parfümcüler bergomat esansını koklayarak kalitesi hakkında bilgi verebilmektedir. Bergamot esansının içerisinde irili ufaklı yüzlerce bileşik bulunmaktadır. Yağ içerisindeki yüzde oranlarının ve kalitenin belirlenmesi uzmanlık gerekitren bir durumdur.

Bergamot esansı mikrop ve bakteri yok edici özelliği ile tam bir dezenfektandır. El ayak yaraları ve topuk çatlakları gibi yaraları egzamayı tedavi edici özelliğe sahiptir. Antibiyotik etkisi olan bergamot esansı, aynı zamanda kuvvetli bir ateş düşürücüdür.

Bergamot esansı koyu renkli cam şişelerde ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. 

]]>
Bergamot Fidanı https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-fidani.html Sat, 08 Dec 2018 08:31:23 +0000 Bergamot Fidanı, Bir turunçgil çeşidi olan bergamot fidanının ana vatanı Asya'dır. Bergamot fidanı ekonomik açıdan narenciye ye oldukça iyi bir alternatiftir. Bundan dolayı bergamot fidanı yetiştiri Bergamot Fidanı, Bir turunçgil çeşidi olan bergamot fidanının ana vatanı Asya'dır. Bergamot fidanı ekonomik açıdan narenciye ye oldukça iyi bir alternatiftir. Bundan dolayı bergamot fidanı yetiştiriciliği yavaş yavaş yayılmaya başlamış ve bir sektör haline gelmişrtir. Çünkü bergamot meyvesi raf ömrü uzun süre olan bir meyvedir. Bir bergamot fidanı dikim aşamasından sonra maksimum 3 yıl içerisinde meyve vermeye başlamaktadır. Ve ürüne yatmış bir bergamot fidanı yaklaşık olarak 100-150 kilogram civarında meyve vermektedir. Greyfurta çok iyi bir alternatiftir. Ülkemizde Tarsus ilinde 45 dönüm civarında bergamot fidanı yetiştirildiği tahmin edilmektedir. Bergamot fidanı meyvesi ekonomik açıdan da oldukça iyi bir getiriye sahip.

Bergamot fidanı nedir, nasıl yetiştirilir

Bergamot fidanı sırf meyvesinden değil aynı zamanda kabuğundan, yaprağından ve çiçeğinden de fayda sağlayan bir ağaçtır. Bergamot fidanı meyvesi, sert, ekşi ve tatlı arası, kolaylıkla dilimlere ayrılabilen, çekirdekli, yüzeyi pütürlü ve turunçgiller arasındaki en iri meyveye sahiptir. Bergamot fidanı meyvesi yeşilimsi ve sarı renkli daha çok armuda benzeyen bir meyvedir. Ayrıca bergamot fidanında yetişen meyve heperidin isimli bir glikozit sayesinde P vitamini etkisi göstererek kılcal damarları güçlendirmektedir.

Bergamot fidanı en fazla Güney Doğu Asya'da yetiştirilmekle birlikte ülkemizde çok tüketilmediği için yetiştiriciliği çok fazla yapılmayan bir fidandır.

Bergamot fidanı citrus cinsine ait bir fidandır. Ağaç kavunu, şadok, çin greyfurdu, pamelo isimleri ile de bilinmektedir. Bergamot fidanı 3 yıl içerisinde verime yattığından dolayı oldukça yavaş büyüme özelliğine sahip olan bir fidandır.

Bergamot fidanı süs bitkisi olarak ev ortamında 25-30 litrelik saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bergamot fidanını toprak ve torf karışımından oluşan bir saksıya dikebilirsiniz. Bergamot fidanı yaz aylarında 3 günde bir kış aylarında ise 7-10 günlük süreç ile sulanmalıdır.

Bergamot fidanı evde yetiştirildiğinde yanmış çiftlik gübresi mutlaka verilmelidir. Ve gelişimin ilk bir kaç yılında şekil budaması uygulanmalıdır.

Açık alanda bergamot fidanı yetiştirmek istediğinizde 30x30 şeklinde çukur kazılmalı ve  fidanın aşılı kısmı toprağın üzerinde kalacak şekilde dikim yapılmalıdır. Bergamot fidanı için açık alan yetiştiriciliğinde budama, gübreleme ve sulama saksı dikimi ile aynı şekilde uygulanmaktadır. 

]]>
Bergamot Reçeli https://www.bergamot.gen.tr/bergamot-receli.html Sat, 08 Dec 2018 22:25:54 +0000 Bergamot Reçeli, turunçgillerden bir meyve olan bergamot, çok hoş kokulu bir turunç ağacıdır. Ülkemizde Adana, Hatay ve Mersin illerimizde yetişen bergamot pütürlü bir armuda benzeyen meyveleri ile dikkat çeker. Değ Bergamot Reçeli, turunçgillerden bir meyve olan bergamot, çok hoş kokulu bir turunç ağacıdır. Ülkemizde Adana, Hatay ve Mersin illerimizde yetişen bergamot pütürlü bir armuda benzeyen meyveleri ile dikkat çeker. Değişik ve hoş kokusu ile en çok parfüm yapımında kullanılan bergamot besin olarak da hem çaylara koku ve tat vermesi için hem de reçel yapımında kullanılmaktadır. Kendine has tadı ve kokusu ile nefis bir tada sahip olan bergamot reçeli gerçekten de diğer reçellerden oldukça farklı ve ağzınızda hoş bir aroma bırakan bir reçel türü. Bergamot reçeli meyvenin iç kısmında limona benzeyen yerden değil bergamotun kabuğundan yapılmaktadır. Market raflarında turunç reçeli olarak gördüğünüz reçellerin içerisinde bergamot bulunmaktadır.

Bergamot reçeli için gereken malzemeler:

 • 1.5 kilo bergamot kabuğu
 • 1.5 kilo toz şeker
 • Yarım limon suyu
 • 3 su bardağı su 

Püf noktası: Bergamot reçeli için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bergamot reçeli kabuklardan yapılacağından dolayı kabukların acısını çıkarmaktan geçer. Bu işlem içi yapmanız gereken şey bergamot meyvesinin dış yeşil kabuğunu bir rende yardımı ile aldıktan sonra bergamotları sanki portakal soyar gibi soymanız. Soyduğunuz beyaz kabukları küp küp doğradıktan sonra, çukur bir kaba alıp üzerini geçecek kadar kaynar su dökün. Bu işlemi bergamot reçeli yapılmadan bir gün önce yapmanız gerekiyor. Aşağı yukarı 6 saat sonra bergamot kabuklarını elinizle sıkarak süzdükten sonra tekrar kaynamış su ilave edip yine beklemeye alın. 6 saat sonraki su değişiminde bergamot kabuklarını tekrar sıktıktan sonra soğuk su ilave edebilirsiniz. Soğuk su eklediğinizde bergamot kabukları suyun üzerine çıkmışsa acısı hala çıkmamış demektir. Bu yüzden yine sıcak suda bekletmelisiniz. Ne zamanki soğuk su eklediğinizde bergamot kabukları suyun altında kalıyorsa işlem tamam demektir. Ağzına bir parça alarak acı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bergamot kabuklarını üzerini geçecek kadar soğuk su ekleyerek kısık ateşte 1 saat kadar pişirelim. Pişen bergamot kabuklarını süzdükten sonra ölçü olarak her 500 gram toz şekere karşılık 1 su bardağı su kullanılması gerekiyor. Bizim toz şekerimiz 1.5 kilo olduğuna göre 3 bardak su kullanacağınız.

Toz şeker ve suyu iyice kaynattıktan sonra artık bergamot reçeli için bergamot kabuklarını ekleme zamanı gelmiş demektir. Kaynaya suya bergamot kabuklarını ilave ettikten sonra 7 dakika kadar kaynatıyoruz. Reçelin altını kapatarak bir gece bu şekilde dinlendiriyoruz.

Ertesi gün soğumuş ve ön pişirme yapmış olduğumuz bergamot reçelini kaynattıktan sonra kısık ateşte tekrar 15 dakika daha pişiriyoruz, bu aşamada bergamot reçeli yavaş yavaş kıvam almaya başlayacaktır. Yarım limon suyunu da ekledikten sonra 5 dakika daha kaynatmaya devam ediyoruz. Ve bergamot reçeli hazır. Gördüğünüz gibi bergamot reçeli epey zahmetli. Ama bunca zahmete katlanmaya değer kılan şey ise reçelin tadı. Herkese kolay gelsin.   

]]>
Bergamot https://www.bergamot.gen.tr/bergamot.html Sun, 09 Dec 2018 11:14:02 +0000 Bergamot: bergamot, Sedefotugiller (Rutaceae) familyasından, iki çenekliler sınıfına ait, tohumları kapalı bir bitkidir. Ağacın boyu ortalama olarak 4 metre, yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Bergamotun meyveleri küre ya d Bergamot: bergamot, Sedefotugiller (Rutaceae) familyasından, iki çenekliler sınıfına ait, tohumları kapalı bir bitkidir. Ağacın boyu ortalama olarak 4 metre, yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Bergamotun meyveleri küre ya da armut şeklinde, 5-7 cm çapında olan etli kısmı ekşi lezzette, kabuk kısmı ise limon sarısı rengindedir. Bergamot adı, Türkçede Bey Armudu anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimeden gelerek zamanla bergamot olmuştur. Hindistan’ın batı bölgeleri bu meyvenin ana vatanı sayılır. Türkiye’ de ise bergamot bitkisinin Hatay, Mersin ve Adana gibi yörelerde yetiştiriciliği yapılır. Şekil olarak armuda benzeyen bir yapısı olan meyvenin, küçük ve beyaz renkli çiçekleri vardır. Bergamot narenciye türünde ve güzel kokan bir aroması nedeniyle çok fazla alanda kullanılır.  

Bergamot Kullanım Alanları: Bergamotun usaresinden kalsiyum sitrat ve asit üretimi yapılır. Ayrıca yapraklarının kurutulması yoluyla elde edilen bergamot bitki çayının,  isteğe göre çay olarak içilirken bilhassa kokusu nedeniyle insanlar tarafından çok sevilmekte ve talep görmektedir. Ayrıca bergomattan elde edilen yağı bazı hastalıklara şifa verip, ayrıca depresyon ve sinir hastalıklarına iyi gelmektedir. Güzel kokulu bir aromaya sahip olması nedeniyle bilhassa parfümeri sanayinde çok sık olarak kullanılıyor. Buna ilave olarak yine güzel kokusundan dolayı çay sektöründe bir çok çay markası tarafından siyah çaylara karıştırılmaktadır. Bergamot aromasına “Earl Grey” aroması da denir. Kokulu çay olarak içilmekte ve insanlar tarafından çok sevilen bergamotun ayrıca çok ta güzel bir lezzete sahip olan reçeli yapılmaktadır.

Bergamot Çayının Sağlık İçin Faydaları: Bergamot çayının birçok faydasının olduğunu belirtmiştik burada o faydalardan birkaç tanesini yazacağım.

 • Bergamot Stresi giderir: sahip olduğu aroma terapisi sayesinde insandaki ruh durumunu değiştirdiği ve depresif semptomları hafiflettiği bilimsel olarak, kanıtlanmıştır. Kendini iyi hissetmek isteyen kişiler için bergamotun faydası çok fazladır. Bergamot kokusunun gerginlik, depresyon, korku ve stres hislerini gidererek, esenlik ve rahat bir ruh durumu oluşturduğu biliniyor.
 • Kilo Verdirir: Bergamotun en popüler etkilerinden birisi, narenciye özü nedeniyle kilo verdirmeye yardımcı olduğudur.
 • Diş sağlığına iyi gelir: Siyah çayın genel olarak dişlerin rengini değiştirdiği şeklinde kötü bir şöhreti vardır.  Ama bergamot çayı florür açısından iyi bir kaynaktır. Bu da dişleri koruduğu anlamına gelir.
 • Enerji verir: Bergamot çayı çok az miktarda kafein içermekte; bu da gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaktadır.
 • Bergamot Kalp sağlığını destekler: kalbin sağlıklı kalması için yardımcı olur. Bu hipoteze destek veren, çok fazla araştırma bulunur.
 • Bergamot Kalp hastalıklarından korur: Bergamotun ruh durumunu belli bir düzende tutmasının yanında, kolesterolü de düşürür; bundan dolayı statin ilaçlara bir alternatif olarak tüketilir.
 • Bağışıklık sistemine Güç Verir: bağışıklık sistemi işlevini iyileştirmek için etkin bir yöntem olabilir. bu bitinin çayındaki antioksidanlar vücuda zarar verebilen serbest olan radikalleri hedef alarak, bu radikalleri yok etmeye çalışır.
 • Bergamot Vücut Sıvısını Korur: Kahvede yüksek miktarda bulunan kafein nedeniyle asitleştirici ve dehidrasyon gibi davranır. Bundan dolayı sinirlilik tarzı semptomların oluşmasına sebep olabilir. Bergamot çayında kafein bulunmasına rağmen kahveye göre çok daha az olmasından dolayı bu tarz belirtilerin olma ihtimali çok azdır.
 • Cilt Sağlığını Destekler: vücuttaki serbest radikaller derideki hücreleri yok etmeye çalışması geçmesi yaygın görülen deri hasarına sebep olur. Böyle bir durum cilt kanseri ile erken yaşlılık gibi bir durumlar sonuçlanabilmektedir. Ancak bergamot çayında bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşmak için oldukça etkindir.
 • Sindirime Yardım Eder: Bu]]>