Bergamot Esansı Nedir?
19 Haziran 2024

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot esansı, uçucu yağlardan biri olup, kadın parfümlerinin %35'inde ve erkek parfümlerinin %50'sinde üst nota olarak kullanılmaktadır. Ticari marka değeri olan tüm parfümlerde bergamot esansı yer almaktadır. Canlandırıcı bir kokusu olan bergamot esansı, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bergamot esansı, fototoksik bir yağ olduğu için cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkıldığında o bölgede renk değişimi ve dalgalanma yaratabilir. Koku verici etkisi ile kullanmak istendiğinde, direkt olarak değil, sabit bir yağda seyreltilerek kullanılmalıdır. Bergamot esansının, sinir sistemi üzerinde ferahlatıcı, sakinleştirici, stres azaltıcı, ağrı hafifletici, zihin açıcı, yara önleyici, sindirim ve solunum sistemlerini düzenleyici, cilt ile ilgili akne ve egzama gibi hastalıkları iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Bergamot esansı, tıp sektöründe ve kozmetik endüstrisinde bolca kullanım alanına sahiptir. Vücuttaki hormon salınımını olumlu yönde etkileyip metabolizmayı harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bergamot esansının içeriğinde bulunan alfa-pinen isimli madde, doğal bir antidepresan ve uyarıcı özelliğe sahiptir.

Bergamot esansı içerisindeki flavonoidler, sinirleri yatıştırması sebebiyle uykusuzluğa çok iyi gelmektedir. Güçlü fizyolojik bir etkiye sahip olan bergamot esansı, dahili kullanımlarda zehirlenmeye, harici kullanımlarda ise cilt üzerinde alerjiye yol açabilir. Bergamot esansı, kesinlikle göz ile temas ettirilmemesi gereken bir yağdır. Antimikrobik özelliği bilinen bergamot esansı, mikropları öldürdükten sonra uçucu özelliği sebebiyle ortamdan uzaklaşır ve herhangi bir iz bırakmaz.

Bergamot Esansı Nerelerde Kullanılır?

Bergamot esansı, aromaterapi yağı olarak da kullanılmaktadır. Aromaterapi, koku tedavisi olarak bilinir ve bergamot esansı, güzel kokusu sebebiyle buhurdanlıklarda alttan bir mum yakılarak ısı etkisi ile kullanılabilir. Ayrıca, küvetteki sıcak suya damlatılarak rahatlatıcı etkisinden faydalanılabilir.

Koku özelliği ile en çok tercih edilen uçucu yağlardan biri olan bergamot esansının kalitesi, içerisinde bulunan uçucu yağ oranına göre belirlenmektedir. Deneyimli parfümcüler, bergamot esansını koklayarak kalitesi hakkında bilgi verebilirler. Bergamot esansının içinde irili ufaklı yüzlerce bileşik bulunur. Yağ içindeki yüzde oranlarının ve kalitenin belirlenmesi uzmanlık gerektiren bir durumdur.

Bergamot esansı, mikrop ve bakteri yok edici özelliği ile tam bir dezenfektandır. El, ayak yaraları ve topuk çatlakları gibi yaraları ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi edici özelliğe sahiptir. Antibiyotik etkisi olan bergamot esansı, aynı zamanda kuvvetli bir ateş düşürücüdür.

Bergamot esansı, koyu renkli cam şişelerde ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bergamot Esansının Faydaları

Bergamot esansının faydaları şu şekildedir:

  • Sakinleştirici ve stres azaltıcı etkisi vardır.
  • Ferahlatıcı ve zihin açıcı etkisi bulunur.
  • Antimikrobik özellikleri sayesinde mikropları öldürür.
  • Akne ve egzama gibi cilt problemlerini iyileştirir.
  • Hormon salınımını düzenleyerek metabolizmayı hızlandırır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir ve sinirleri yatıştırır.
  • Ağrı hafifletici ve yara önleyici özellikleri vardır.
  • Sindirim ve solunum sistemlerini düzenler.

Bergamot esansının bu etkilerinden faydalanmak için dikkatli ve doğru şekilde kullanmak önemlidir. Özellikle cilt üzerinde kullanımda seyreltme yaparak kullanmak ve güneşe çıkmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Bergamot Esansı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Esansı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bergamot Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergamot Aromalı Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Aromalı Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Kullanım Alanları

Bergamot Kullanım Alanları

Bergamot Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Bergamot Reçeli Tarifi ve Malzemeleri