Bergamot Fidanı Nasıl Yetiştirilir?
15 Mayıs 2024

Bergamot Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Bergamot Fidanı, Bir turunçgil çeşidi olan bergamot fidanının ana vatanı Asya'dır. Bergamot fidanı ekonomik açıdan narenciye ye oldukça iyi bir alternatiftir. Bundan dolayı bergamot fidanı yetiştiriciliği yavaş yavaş yayılmaya başlamış ve bir sektör haline gelmişrtir. Çünkü bergamot meyvesi raf ömrü uzun süre olan bir meyvedir. Bir bergamot fidanı dikim aşamasından sonra maksimum 3 yıl içerisinde meyve vermeye başlamaktadır ve ürüne yatmış bir bergamot fidanı yaklaşık olarak 100-150 kilogram civarında meyve vermektedir. Greyfurta çok iyi bir alternatiftir. Ülkemizde Tarsus ilinde 45 dönüm civarında bergamot fidanı yetiştirildiği tahmin edilmektedir. Bergamot fidanı meyvesi ekonomik açıdan da oldukça iyi bir getiriye sahip.

Bergamot fidanı nedir, nasıl yetiştirilir?

Bergamot fidanı sırf meyvesinden değil aynı zamanda kabuğundan, yaprağından ve çiçeğinden de fayda sağlayan bir ağaçtır. Bergamot fidanı meyvesi, sert, ekşi ve tatlı arası, kolaylıkla dilimlere ayrılabilen, çekirdekli, yüzeyi pütürlü ve turunçgiller arasındaki en iri meyveye sahiptir. Bergamot fidanı meyvesi yeşilimsi ve sarı renkli daha çok armuda benzeyen bir meyvedir. Ayrıca bergamot fidanında yetişen meyve heperidin isimli bir glikozit sayesinde P vitamini etkisi göstererek kılcal damarları güçlendirmektedir.

Bergamot fidanı en fazla Güney Doğu Asya'da yetiştirilmekle birlikte ülkemizde çok tüketilmediği için yetiştiriciliği çok fazla yapılmayan bir fidandır.

Bergamot fidanı citrus cinsine ait bir fidandır. Ağaç kavunu, şadok, Çin greyfurdu, pamelo isimleri ile de bilinmektedir. Bergamot fidanı 3 yıl içerisinde verime yattığından dolayı oldukça yavaş büyüme özelliğine sahip olan bir fidandır.

Bergamot fidanı süs bitkisi olarak ev ortamında 25-30 litrelik saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bergamot fidanını toprak ve torf karışımından oluşan bir saksıya dikebilirsiniz. Bergamot fidanı yaz aylarında 3 günde bir kış aylarında ise 7-10 günlük süreç ile sulanmalıdır.

Bergamot fidanı evde yetiştirildiğinde yanmış çiftlik gübresi mutlaka verilmelidir ve gelişimin ilk birkaç yılında şekil budaması uygulanmalıdır.

Açık alanda bergamot fidanı yetiştirmek istediğinizde 30x30 şeklinde çukur kazılmalı ve fidanın aşılı kısmı toprağın üzerinde kalacak şekilde dikim yapılmalıdır. Bergamot fidanı için açık alan yetiştiriciliğinde budama, gübreleme ve sulama saksı dikimi ile aynı şekilde uygulanmaktadır.

Bergamot Fidanı Yorumları

soru

İbrahim

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Ben Rize’de yaşıyorum burada bergomat ağaçları var ve çay ile beraber karıştırıp içiyorlar. Komşum beni taze çay toplamaya götürdü ve kurutmaya başladım bununla beraber Bergama’ya ağacından yapraklarını toplayıp çay ile karıştırsam aynı olmaz mı? 1 kg kuru çay için ne kadar bergomat eklemem gerekir?

Cevap yaz
cevap

Admin

22 Mayıs 2024 Çarşamba

İbrahim Bey,

Rize'de yaşayıp taze çay toplamanız ve kurutma sürecine başlamanız gerçekten çok güzel. Bergamot ağacının yaprakları yerine genellikle bergamot meyvesinin kabuğu kullanılır. Bergamot kabuğunu ince rendeleyip çay ile karıştırabilirsiniz. 1 kg kuru çay için yaklaşık olarak 20-30 gram rendelenmiş bergamot kabuğu yeterli olacaktır. Ancak bu oranı damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Sağlıklı ve lezzetli çaylar dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bergamot Kullanım Alanları

Bergamot Kullanım Alanları

Bergamot Nedir?

Bergamot Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Aromalı Siyah Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Aromalı Siyah Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Aromalı Çay Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Aromalı Çay Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?