Bergamot Nedir?
15 Mayıs 2024

Bergamot Nedir?

Bergamot nedir, sedef otugiller grubunda yer alan ortalama olarak dört metre civarında boyu olan ağaç türüdür. Yetiştirildiği yer olarak yani ana vatanı Batı Hindistan olarak bilinir. Bergamot ağacı genel olarak yaprakları uzun olan ve koyu yeşil olan bir ağaç türüdür. Bergamot ağacının üzerinde bulunan çiçekler ise beyaz renkte ve küçüktür. Meyveleri ise aynı küre veya armut şeklinde görülür. Meyveleri genel olarak boyutları beş veya yedi cm aralığındadır. Meyvelerinin bol etli olan kısmı ekşimsi tadındadır. Kabuklu kısmı ise limona benzer bir renkte sarıdır. Türkiye'de genel olarak yetiştirildiği yerler Adana, Hatay ve Mersin illeridir. Bergamot meyvesinin kabuğu sıkıldığı zaman ise bergamot esansı elde ederiz. Sarı renkte, hoş koku veren ve acı tadı olan bir sıvı şeklidir. Genel olarak güzel koktuğu için parfüm sanayisinde kullanılır ve sıkça görebiliriz. Bergamot içinde bulunan öz sıvısında kalsiyum ve sitrik asit elde etme şansımız oluyor ve elde ederiz. Koku özelliği bulunan bergamot meyvesi çay sektöründe de kullanılır. Çaylara ayrıca güzel koku vermesini sağlar. Çay aromasındaki genel olarak Earl Grey diye bilinen ismidir. Bergamot meyvesinin birçok yerlerde kullanıldığı gibi bir diğer kullanıldığı yerde reçel yapımıdır. Bergamot meyvesinden kokulu ve çok güzel tatta reçel elde edilir. Bergamot ismi peki nereden oluşmuştur dediğimizde Türkçe olarak Bey armudu olarak bilinen ismi daha sonradan İtalyancaya geçerek adı "bergamotta" olarak değişmiştir. Ardından tekrar isim değiştirerek Fransızcaya geçerek "bergamot" adını yani şimdiki ismini almıştır.

Bergamot bitkisinin faydaları nelerdir?
 • Bergamot bitkisi koku vermesi özelliği ile bazı çay ve ilaç yapımında kullanılır.
 • Çok tatlı reçel yaparak insanların şeker ihtiyacını karşılıyor.
 • İnsanlarda oluşan depresyonlarda kullanılırsa depresyona iyi gelecek bitkilerden bir tanesidir.
 • İnsanların özellikle geceleri uyku sorunu çektiklerinde bu bitkiyi yedikleri zaman uyku sorunları ortadan kalmış olacaktır.
 • Sürekli etrafımızda olan mikroplara karşı birebir etkilidir.
 • İnsanların vücutlarında bulunan böbreklerin daha etkili ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Bergamot bitkisini sıktığımız zaman oluşan hoş kokulu uçucu özellikte bulunan bergamot esansı veya bergamot yağı elde ederiz. Limon ve portakal yerine de kullanabiliriz.

Bergamot yağının faydaları nelerdir?
 • Bergamot yağı genel olarak limon kokulu olduğundan limon yerine kullanarak limon tadı alabiliriz.
 • Canlılık hissi verir ve dengeleyici olarak görülür.
 • İnsanların rahatlamasına yardımcı olur. Uyku sorunu olanlar için uyku sorunu giderici olarak görülür.
 • Tıbbi olarak egzama hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılır.
 • Kolonya üretimine yardımcı olur.
Sonuç olarak bergamot bitkisi zarardan çok birçok faydasını biliyoruz. Bazı meyvelerin yerine kullanıldığını, neler yapılacağını ve faydaları öğrenmiş olduk. Herkesin yemesi önerilir. Fakat aşırıya kaçırılmaması önemlidir.

Bergamot Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Bergamot Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Bergamot Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?