Bergamot Kullanım Alanları
20 Haziran 2024

Bergamot Kullanım Alanları

Bergamot Nedir?

Bergamot, Sedefotugiller (Rutaceae) familyasından, iki çenekliler sınıfına ait, tohumları kapalı bir bitkidir. Ağacın boyu ortalama olarak 4 metre, yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Bergamotun meyveleri küre ya da armut şeklinde, 5-7 cm çapında olan etli kısmı ekşi lezzette, kabuk kısmı ise limon sarısı rengindedir. Bergamot adı, Türkçede Bey Armudu anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimeden gelerek zamanla bergamot olmuştur. Hindistan'ın batı bölgeleri bu meyvenin ana vatanı sayılır. Türkiye'de ise bergamot bitkisinin Hatay, Mersin ve Adana gibi yörelerde yetiştiriciliği yapılır. Şekil olarak armuda benzeyen bir yapısı olan meyvenin, küçük ve beyaz renkli çiçekleri vardır. Bergamot narenciye türünde ve güzel kokan bir aromaya sahip olması nedeniyle çok fazla alanda kullanılır.

Bergamot Kullanım Alanları:

Bergamotun usaresinden kalsiyum sitrat ve asit üretimi yapılır. Ayrıca yapraklarının kurutulması yoluyla elde edilen bergamot bitki çayı, isteğe göre çay olarak içilirken bilhassa kokusu nedeniyle insanlar tarafından çok sevilmekte ve talep görmektedir. Ayrıca bergomattan elde edilen yağı bazı hastalıklara şifa verip, ayrıca depresyon ve sinir hastalıklarına iyi gelmektedir. Güzel kokulu bir aromaya sahip olması nedeniyle bilhassa parfümeri sanayinde çok sık olarak kullanılıyor. Buna ilave olarak yine güzel kokusundan dolayı çay sektöründe birçok çay markası tarafından siyah çaylara karıştırılmaktadır. Bergamot aromasına "Earl Grey" aromasının da denir. Kokulu çay olarak içilmekte ve insanlar tarafından çok sevilen bergamotun ayrıca çok da güzel bir lezzete sahip olan reçeli yapılmaktadır.

Bergamot Çayının Sağlık İçin Faydaları:

Bergamot çayının birçok faydasının olduğunu belirtmiştik, burada o faydalardan birkaç tanesini yazacağım.
  • Bergamot Stresi Giderir: Sahip olduğu aroma terapisi sayesinde insanın ruh durumunu değiştirdiği ve depresif semptomları hafiflettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kendini iyi hissetmek isteyen kişiler için bergamotun faydası çok fazladır. Bergamot kokusunun gerginlik, depresyon, korku ve stres hislerini gidererek, esenlik ve rahat bir ruh durumu oluşturduğu biliniyor.
  • Kilo Verdirir: Bergamotun en popüler etkilerinden birisi, narenciye özü nedeniyle kilo verdirmeye yardımcı olduğudur.
  • Diğer Sağlık Faydaları: Bergamot çayı, diş sağlığını korur, enerji verir, kalp sağlığını destekler, bağışıklık sistemine güç verir, vücut sıvısını korur, cilt sağlığını destekler, sindirime yardımcı olur, kanserle savaşır, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir.

Bergamotun Zararları:

Bergamot çay formunda çok fazla tüketildiği takdirde bazı yan etkileri olduğu saptanmıştır. Kadınlar için adet düzenleri ile rahim ağrısı gibi yan etkileri görülebilir. Hamilelik sürecinde diğer bitkiler gibi, bergamotun da kullanılması bazı sakıncalı durumlara sebep olabilir. Hastalık tedavisi için bergamot kullanımı esnasında herhangi bir yan etki görüldüğü anda hemen bir doktora gidilmelidir. Düzenli kullanımlarda bir süre kullandıktan sonra bir hafta ara verip, sonra devam edilmelidir. Ayrıca sürekli kullanılmak istendiği zaman doktor tavsiyesi almak daha uygun olabilir.

Bergamot Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Nerede Yetişir?

Haber Bülteni