Bergamot Aromasının Kullanımı
15 Mayıs 2024

Bergamot Aromasının Kullanımı

Bergomat aroma, Bergamot sedefgiller ailesine mensup bir bitkidir. Etrafa yaymış olduğu o eşsiz koku hem tıbbi olarak hem de güzel koku olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Özelikle bergamot bitkisi çaylarda kullanılmaktadır. Çaya hem ayrı bir tat hem de ayrı bir koku katarak kişinin daha zevkli ve keyifli bir şekilde çay içmesini sağlar. Oldukça faydalı bir bitki olan bergamot bitkisi sarımsı yeşilimsi bir renge sahiptir. Genel olarak esans kokusu olarak ve çaya katılarak eşsiz bir aroma katmak için kullanılan bergamot bitkisi artık ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. İlaçlara katılan bergamot aroması ile ilaç kullanmak bir nebze de olsa kolaylaşır.

Bergamot aroması kişiler tarafından oldukça tercih edilen bir bitkidir. Çünkü bergamot aroması kişiye hem huzur hem de ferahlık sağlar. Kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Uyku problemi olan kişilerin sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca mikroplara ve bakterilere karşıda oldukça etkili olan bu bergamot bitkisi böbreklerin de iyi ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bergamot aromasının kullanım alanları

Bergamot aroması oldukça hoş bir kokuya sahip olduğu için parfüm, kolonya, esans ve deodorant gibi kozmetik ürünlerinde kullanılır. Bunun yanında bergomat bitkisinden reçel ve ilaç yapılmaktadır. Ayrıca geceleri uyuyamıyorum diyenler ya da sık sık uykusunun bölündüğünü söyleyen kişiler için bergamot aroması oldukça önemlidir. Hem kişinin rahatlamasına hem de kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca cilde iyi gelerek egzama tedavisinde kullanılır.

Bergamot aroması sadece yukarıda belirtiğimiz alanlarda kullanılmaz. Bu maddelerin dışında böcek ısırmaları sonucunda, yağlı ciltlerin tedavi edilmesi için, sürekli çıkan sivilce ve akne tedavisinde, sistit ve kadınların vajen bölgesinde meydana gelen kaşıntılar da kullanılabilir. Bergamot aromasının toksik özelliği kişiden kişiye değişik etkiler yapsa da kişinin zinde kalmasını sağlar. Ayrıca bunun yanında kişinin iştahının açılmasını sağlar.

Bergamot Aroma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bergamot Nedir?

Bergamot Nedir?

Popüler İçerikler

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Nerede Yetişir?

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Esansı Nedir?

Haber Bülteni