Bergamot Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bergamot Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot otu, Bergamot otu bitkiler aleminin kapalı tohum sınıfında yer almaktadır. Ana vatanı Hindistan olan bergamot otu ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Boyu yaklaşık bir armut büyüklüğünde olan bergamot otunun çiçekleri küçük ve yaklaşık olarak çapı 5-7 santim arasında değişmektedir. Asıl adı Türkçede Bey armududur lakin zamanla dilimize Fransızcadan bergamot olarak geçmiş ve kalıplaşmıştır. Bergamot bitkisinden hem yağ hem de çay üretimi yapılmaktadır. Bergamot bitkisinin yaprakları kurutularak çay olarak içilir hoş kokusu ve birçok faydasıyla bilinmektedir. Ayrıca günümüzde birçok çay markası siyah çayların içerisine katarak hoş koku sağlamaktadırlar.

Bergamot otu faydaları nelerdir?

Bergamot bitkisinin özel makinelerle sıkılarak yağının elde edilmesi vücudumuzda sinir hastalıklarının vermiş olduğu tahribata ve aynı zamanda depresyona iyi gelerek vücudu rahatlatmaktadır. Bergamot otunun hoş kokusu günümüzde özel parfüm markalarının da asıl tercihi olmuştur. Bergamot çayını sürekli ve düzenli olarak tüketmek uyku problemi olan bireylerin sorunlarını kökten kaldırarak vücudu dinlendirmekte ve bireyi daha rahat hissettirmeye teşvik etmektedir. Bergamot bitkisini günümüzde çoğu yöre halkı hoş kokusu ve şifası sebebiyle bir baharat çeşidi olarak da kullanmaktadır. Ayrıca bergamot kimya sanayisinde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bergamot otu zararları: Bergamot otunun komplikasyonları ise sık olarak tüketildiği takdirde adet düzensizliği ve rahimde ağrı gelişebilmektedir. Genellikle hastalıkların tedavisi olarak kullanılan bergamot otu kullandığınız zaman beklenmeyen bir yan etki gösteriyorsa zaman kaybetmeden bir Uzman hekime görünmeli ve tedavi sürecine en kısa süre içerisinde başlanmalıdır. Düzenli kullanılmak istenirse şayet uzun bir ara kullandıktan sonra bir hafta vücudu dinlendirerek ardından devam edilmelidir.

Bergamot Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bergamot Esansı Nedir?

Bergamot Esansı Nedir?

Popüler İçerikler

Bergamot Nedir?

Bergamot Nedir?

Haber Bülteni